Projekt NOAH usprawnia planowanie przestrzenne i eksploatację miejskich wód opadowych i systemów odwadniających w celu zmniejszenia zanieczyszczenia spowodowanego ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze i powodzie. NOAH opracowuje nową warstwę dla ekstremalnych zdarzeń pogodowych, które można wykorzystać w komputerowym modelowaniu odwodnienia. Łącząc to modelowanie z tradycyjnymi technikami planowania miejskiego, planowanie miejskie przenosi się z fragmentarycznego planowania indywidualnego na teren do holistycznego podejścia obejmującego całą zlewnię miasta.
Ochrona Morza Bałtyckiego przed nieoczyszczonymi wyciekami ścieków podczas powodzi na obszarach miejskich
Powodzie przynoszą zanieczyszczenia do Morza Bałtyckiego
Zmiany klimatyczne powodują intensywne opady deszczu i burze w regionie Morza Bałtyckiego. Miejskie systemy odwadniające nie są w stanie sobie z tym poradzić, dlatego powodzie stają się coraz bardziej powszechne na gęsto zaludnionych obszarach. Powodzie zwiększają ryzyko spłukiwania nieoczyszczonych ścieków z miejskich systemów odwadniających do przyrody. Jest to szkodliwe dla ludzi i środowiska ze względu na nadmierną ilość składników odżywczych, niebezpiecznych substancji i patogennych drobnoustrojów w ściekach.
Holistyczne planowanie i inteligentne systemy odwadniające
Obszary miejskie mogą być przygotowane na powodzie dzięki lepszemu planowaniu i samodopasowującym się operacjom odwadniającym. Projekt NOAH połączył dziewięć miast i przedsiębiorstw wodociągowych, siedem instytucji akademickich i badawczych oraz dwie organizacje parasolowe z sześciu krajów nadbałtyckich, aby połączyć swoje siły. Podejście NOAH polega na stworzeniu koncepcji całościowego planowania i wdrażania inteligentnych systemów odwadniających w rzeczywistych środowiskach miejskich. Holistyczne planowanie łączy zarządzanie wodą deszczową z planowaniem przestrzennym. Następnie opracowuje się inteligentne systemy odwadniające, aby istniejące obiekty były odporne na skutki zmian klimatu.
Zdrowsze i czystsze Morze Bałtyckie
Koncepcja NOAH jest łatwo skalowalna do każdego obszaru miejskiego wokół Morza Bałtyckiego. Wdrożenie tej koncepcji mogłoby zmniejszyć napływ zanieczyszczeń do Morza Bałtyckiego o połowę. Działania te są zakotwiczone w codziennych praktykach miast i urządzeń wodnych, co prowadzi do zdrowszego i czystszego Morza Bałtyckiego!
Podstawowe informacje o projekcie
Czas trwania projektu
Styczeń 2019 - Grudzień 2021
Budżet
Łącznie
3.00
MLN
EFRR
2.43
MLN
ENI + ROSJA
0.00
MLN
Norwegia
0.00
MLN