EUREAU
EurEau jest Europejską Unią Krajowych Stowarzyszeń Dostawców Wody i Usług Odprowadzania Ścieków, zrzeszającą profesjonalistów wod-kan z 29 krajów, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Jej celem jest wypracowanie jednolitego stanowiska europejskiego przemysłu wodnego odnośnie zarządzania jakością wody, efektywnego gospodarowania jej zasobami oraz sprawiedliwego dostępu do niej dla każdego obywatela i przedsiębiorstwa.
Członkowie EurEau są w pełni zaangażowani w ciągłe dostarczanie czystej wody i jej bezpieczny powrót do obiegu wodnego, działają także na rzecz podnoszenia świadomości zagrożeń dla środowiska wodnego.
Sektor wodociągowo-kanalizacyjny zatrudniając w całej Europie ok. 476000 osób ma znaczący wkład dla ekonomii naszego kontynentu.
Wizja
Wizja reprezentującej sektor wodno-ściekowy EurEau zakłada przyszłość Europy, w której społeczeństwo traktuje zasoby wodne z szacunkiem, użytkując wodę tylko do celów niezbędnych, a usługi branży wod-kan są na najwyższym poziomie profesjonalizmu. To kontynent z wystarczającą ilością czystej wody do każdego zastosowania.
Misja
Misją EurEau jest rozwiązywanie wspólnych problemów i zmaganie się z wyzwaniami związanymi z wodą, a także pomoc w utrzymaniu europejskiego dziedzictwa wodnego w dobrej kondycji dla przyszłych pokoleń.
Współpracuje z decydentami politycznymi, aby wspierać europejskie ramy prawne, które najlepiej umożliwiają świadczenie wydajnych usług wodnych dla wszystkich zastosowań. Branża wod-kan jest wyjątkowym sektorem z szeroką siecią wymiany wiedzy dla europejskich specjalistów wody pitnej i ściekowej, a EurEau wychodzi również poza sektor, aby zidentyfikować wspólne problemy z innymi branżami.
Woda jest cennym życiodajnym dobrem wspólnym. Odpowiedzialne podejście do wykorzystywania wody jest najlepszą drogą do ochrony wód Europy oraz zapewnienia dostępności do niej teraz i w przyszłości.
Projekt NOAH
Projekt NOAH usprawnia planowanie przestrzenne i eksploatację miejskich wód opadowych i systemów odwadniających w celu zmniejszenia zanieczyszczenia spowodowanego ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze i powodzie. NOAH opracowuje nową warstwę dla ekstremalnych zdarzeń pogodowych, które można wykorzystać w komputerowym modelowaniu odwodnienia. Łącząc to modelowanie z tradycyjnymi technikami planowania miejskiego, planowanie miejskie przenosi się z fragmentarycznego planowania indywidualnego na teren do holistycznego podejścia obejmującego całą zlewnię miasta.
Ochrona Morza Bałtyckiego przed nieoczyszczonymi wyciekami ścieków podczas powodzi na obszarach miejskich
Powodzie przynoszą zanieczyszczenia do Morza Bałtyckiego
Zmiany klimatyczne powodują intensywne opady deszczu i burze w regionie Morza Bałtyckiego. Miejskie systemy odwadniające nie są w stanie sobie z tym poradzić, dlatego powodzie stają się coraz bardziej powszechne na gęsto zaludnionych obszarach. Powodzie zwiększają ryzyko spłukiwania nieoczyszczonych ścieków z miejskich systemów odwadniających do przyrody. Jest to szkodliwe dla ludzi i środowiska ze względu na nadmierną ilość składników odżywczych, niebezpiecznych substancji i patogennych drobnoustrojów w ściekach.
Holistyczne planowanie i inteligentne systemy odwadniające
Obszary miejskie mogą być przygotowane na powodzie dzięki lepszemu planowaniu i samodopasowującym się operacjom odwadniającym. Projekt NOAH połączył dziewięć miast i przedsiębiorstw wodociągowych, siedem instytucji akademickich i badawczych oraz dwie organizacje parasolowe z sześciu krajów nadbałtyckich, aby połączyć swoje siły. Podejście NOAH polega na stworzeniu koncepcji całościowego planowania i wdrażania inteligentnych systemów odwadniających w rzeczywistych środowiskach miejskich. Holistyczne planowanie łączy zarządzanie wodą deszczową z planowaniem przestrzennym. Następnie opracowuje się inteligentne systemy odwadniające, aby istniejące obiekty były odporne na skutki zmian klimatu.
Zdrowsze i czystsze Morze Bałtyckie
Koncepcja NOAH jest łatwo skalowalna do każdego obszaru miejskiego wokół Morza Bałtyckiego. Wdrożenie tej koncepcji mogłoby zmniejszyć napływ zanieczyszczeń do Morza Bałtyckiego o połowę. Działania te są zakotwiczone w codziennych praktykach miast i urządzeń wodnych, co prowadzi do zdrowszego i czystszego Morza Bałtyckiego!